Trappor och hiss stängs i Liljeholmen 

Utgången mot Trekantsparken och trappan från Liljeholmstorget stänger när nya tunnelbanans arbetsområde växer i Liljeholmen.

Sölves trappa i Liljeholmen. Bild: Region Stockholm.

Vid Trekantsparken i Liljeholmen pågår förberedande arbeten för tunnelbanans gula linje. Här ska Region Stockholm bygga en tunnelbanestation på den nya linjen mellan Fridhemsplan och Älvsjö. Stationen byggs under dagens röda linje och kommer att nås med snabbhissar.  

Stängs 12 oktober  

Nya tunnelbanans arbetsområde i Trekantsparken kommer successivt att växa under 2026 och 2027. I oktober utvidgas arbetsområdet mot befintlig stationsbyggnad. Det gör att Sölves trappa, utgången mot Trekanten från tunnelbanans biljetthall, och den intilliggande hissen stänger den 12 oktober. I oktober stänger också utomhustrappan mellan Liljeholmstorget och Trekantsparken. 

– Det här innebär att man får ta andra vägar om man ska till parken. Det blir en omställning, men de här förändringarna är nödvändiga för att vi på ett säkert sätt ska kunna fortsätta bygga Gul linje, säger Niclas Lindkvist, projektchef för arbetet i Liljeholmen.   

Kartan visar hissen och de trappor som kommer att stängas av i Liljeholmen. Bild: Region Stockholm.

Trappor och hiss kommer att vara avstängda under hela arbetet med station Liljeholmen. Besökare till parken och de som vill ta sig mot Lövholmen och Gröndal hänvisas till utgången vid Nybohovshissen eller till Liljeholmsgränd.  

Gul linje till Älvsjö

Vi ska bygga en helt ny tunnelbanelinje mellan Fridhemsplan och Älvsjö. Den nya linjen får färgen gul och möjliggör tiotusentals nya bostäder med goda kommunikationer. Linjen avlastar befintlig kollektivtrafik och gör det enklare att resa mellan centrala och södra Stockholm med nya smidiga bytespunkter. Bedömd trafikstart är 2037.

Kontakta oss

SL Kundtjänst har öppet dygnet runt och kan svara på dina frågor om nya tunnelbanan. Ring 08-600 10 00 eller besök SL Kundtjänst.