Organisation

Region Stockholms förvaltning för utbyggd tunnelbana leder det omfattande arbetet med att bygga ut tunnelbanan enligt Stockholmsöverenskommelsen. Vi ansvarar för planeringen, projekteringen och genomförandet.

Ledningsgruppen

Niklas Bergman, förvaltningschef
E-post: niklas.bergman@regionstockholm.se
Niklas Bergman på Linkedin

Stefan Persson, avdelningschef planering
E-post: stefan.persson@regionstockholm.se
Stefan Persson på Linkedin

Johanna Munther

Johanna Munther, avdelningschef verksamhetsstyrning
E-post: johanna.munther@regionstockholm.se
Johanna Munther på Linkedin

Martin Hellgren

Martin Hellgren, avdelningschef söder
E-post: martin.hellgren@regionstockholm.se
Martin Hellgren på Linkedin

Jörgen Niklasson

Jörgen Niklasson, avdelningschef norr
E-post: jorgen.niklasson@regionstockholm.se
Jörgen Niklasson på Linkedin

Johan Brantmark, avdelningschef väst
E-post: johan.brantmark@regionstockholm.se
Johan Brantmark på Linkedin

Enhetschefer

Jessica Lindell

Jessica Lindell, chefsjurist
E-post: jessica.lindell@regionstockholm.se
Jessica Lindell på Linkedin

Björn Hägg

Björn Hägg, ekonomichef
E-post: bjorn.hagg@regionstockholm.se
Björn Hägg på Linkedin

Marianne Dunér

Marianne Dunér, kommunikationschef
E-post: marianne.duner@regionstockholm.se
Marianne Dunér på Linkedin

Anders Mohlin

Anders Mohlin, IT-chef
E-post: anders.mohlin@regionstockholm.se
Anders Mohlin på Linkedin

Magnus Lundin

Magnus Lundin, teknikchef
E-post: magnus.k.lundin@regionstockholm.se
Magnus Lundin på Linkedin

Iveta Sandström

Iveta Sandström, upphandlingschef
E-post: iveta.sandstrom@regionstockholm.se
Iveta Sandström på Linkedin 

Steve Persson

Steve Persson, hållbarhetschef
E-post: stefan.j.persson@regionstockholm.se
Steve Persson på Linkedin

Angelica Persson

Angelica Persson, stabschef avdelning Söder
E-post: angelica.persson@regionstockholm.se
Angelica Persson på Linkedin 

Andreas Burghauser

Andreas Burghauser, projektchef Södermalm
E-post: andreas.burghauser@regionstockholm.se
Andreas Burghauser på Linkedin

Anna Sandahl

Anna Sandahl, projektchef Söderort
E-post: anna.e.sandahl@regionstockholm.se
Anna Sandahl på Linkedin

Erik Lindgren

Erik Lindgren, projektchef Nacka
E-post: erik.l.lindgren@regionstockholm.se

Tor Thomassen

Tor Thomassen, projektchef Installationer och BEST
E-post: tor.thomassen@regionstockholm.se
Tor Thomassen på Linkedin

Malin Harders

Malin Harders, projektchef Arenastaden
E-post: malin.harders@regionstockholm.se
Malin Harders på Linkedin

Anna Nylén

Anna Nylén, projektchef Barkarby
E-post: anna.nylen@regionstockholm.se
Anna Nylén på Linkedin

Marie Fredell

Marie Fredell, projektchef Depå
E-post: marie.olsson-fredell@regionstockholm.se

Undrar du något?

Skriv till kundtjänst eller ring på 08-600 10 00