Färdigsprängt i Stigbergsparken

Efter 3,5 år, 126 sprängsalvor och över 100 000 ton berg är det djupa schaktet ner till station Sofia färdigsprängt. Här ska hissarna gå mellan Stigbergsparken och den nya stationen under jord.

Längst ner i hisschaktet i Stigbergsparken pågår arbete med att lasta bergmassor med grävmaskin.

–Nu har vi sprängt ut ett av världens djupaste hisschakt till en tunnelbanestation, säger Zerdes Kahraman, byggledare i Stigbergsparken.

Den första sprängningen var i november 2021 och sedan dess har 126 salvor sprängts – den allra sista i fredags, den 11 april. Kompletterande mindre sprängningar kan dock behöva göras även efter detta datum.

I Stigbergsparken byggs den nya stationen Sofia. På den nya stationen beräknas 35 000 resenärer kliva av och på tunnelbanan varje dygn och Sofia blir en viktig knutpunkt på Södermalm. Stationen kommer att ligga 100 meter under mark och åtta stora, ljusa snabbhissar kommer att ta resenärerna till och från plattformen på 30 sekunder. Trafikstart för Blå linje till Nacka och Söderort är 2030.

Läs mer om snabba hissar

Läs mer om Blå linje till Nacka och Söderort

Stigbergsparken april 2022. Maskiner och yrkesarbetare står på marken där det kommer att bli ett hisschakt.
Stigbergsparken i april 2022.
Stigbergsparken april 2023.
Bilden visar hisschaktet i Stigbergsparken i januari 2024 där vi borrat en raiseborrningshål ner till stationsområdet hundra meter under mark.
Stigbergsparken raiseborrningshål januari 2024
Bilden visar hisschaktet i Sofia med raiseborrningshål till tunnlarna. Bilden är tagen 22 februari 2024.
Stigbergsparken raiseborrningshål i hisschaktet februari 2024
Bild nerifrån hisschaktet i Stigbergsparken mot den blå sommarhimlen. En kran och en hisskorg syns. Bilden är tagen i juni 2024.
Hisschaktet i Stigbergsparken i juni 2024
En reporter intervjuar byggledare ståendes vid hisschaktet i Stigbergsparken. Juli 2924.
Sveriges Radio P4 intervjuar Zerdes Kahraman, byggledare i Stigbersparken. Juli 2024.
Stigbergsparken september 2024.
Hisschaktet i Stigbergsparken april 2025.

Blå linje till Nacka och Söderort

Tunnelbanans Blå linje förlängs från Kungsträdgården till Nacka och Söderort. Utbyggnaden möjliggör nya bostäder i Nacka och Stockholm samtidigt som den ger fler resmöjligheter, avlastar Slussen och ökar kapaciteten i kollektivtrafiken mellan norra och södra Stockholm. Trafikstart 2030.

Kontakta oss

SL Kundtjänst har öppet dygnet runt och kan svara på dina frågor om nya tunnelbanan. Ring 08-600 10 00 eller besök SL Kundtjänst.

Pressfrågor

Emma Sahlman är pressansvarig på nya tunnelbanan. Ring 072-582 44 30 eller mejla emma.sahlman@regionstockholm.se.

För akuta pressfrågor utanför kontorstid: kontakta Region Stockholms pressjour på 08-123 131 48.