Läs mer: Så bygger vi nya tunnelbanan
När tunnlarna är utsprängda och betongarbetet är avslutat kan stationerna byggas klart ovan och under jord. Alla ytskikt – golv, väggar, tak och fasader – ska färdigställas. I tunnlarna läggs spår och all teknik installeras. Det är olika övervakningssystem, trafiksystem, signalsystem, ventilation, el, belysning och mycket mer. Konst, fönster, dörrar, rulltrappor, hissar och allt annat som behövs i tunnelbanan ska på plats.

– I Kungsträdgården förbereder vi för att börja lägga spår och under året fortsätter vi med det på fler platser. Samtidigt spränger vi fortfarande ovan jord vid station Hammarby kanals entré på Södermalm. Det är ett stort pussel att få ihop alla arbetsmoment, säger Anna Sandahl, projektchef.
Läs mer: Första rälsen på plats i nya tunnelbanan
För omgivningen kommer utbyggnaden att märkas mest vid de framtida entréerna, där arbetet med biljetthallarna fortsätter.
– Byggarbete låter oundvikligen till och från men på de flesta ställen är det mer ”vanligt byggarbete” från och med nu. En sak som kan märkas från tunnlarna är när vi borrar i berget för att sätta bultar som behövs för att fästa alla installationer , säger Anna Sandahl.
Läs mer: Plötsliga borrarbeten väcker frågor
Allt material och alla maskiner fraktas in via arbetstunnlarna. Det kommer även i fortsättningen att vara en hel del trafik till och från arbetsområdena.
– Men vi har kommit så långt nu att vi kommer att justera flera av våra arbetsområden, och på några ställen återlämnar vi delar av etableringsytorna till fastighetsägarna, säger Anna Sandahl.
När bygg- och installationsarbetena är klara om några år är det dags att testa tekniska system, innan tågen kan börja rulla med resenärer ombord.




