Publicerad: 2018-09-12
– Vi borrar två hål mellan Farstaspåret och Hagsätraspåret, rakt under bussdäcket. Hålen blir 6,5 centimeter i diameter och det ena hela 70 meter djupt. Här ska vi så småningom bygga fem hissar som ska gå ner till den nya plattformen för Blå linje.
Varför gör ni det här?
– För att undersöka bergets kvalitet! Vi behöver veta om berget har sprickor och hur hårt berget är för att kunna välja vilken arbetsmetod vi ska använda under byggtiden.
Hur länge kommer ni att hålla på?
– Vi började i tisdags natt och kommer som längst vara kvar i tre veckor. Nu blir det inga fler nattjobb, resten av arbetet gör vi dag och kväll.
Vad händer när ni är klara?
– Då analyserar vi berget som vi tagit upp och fyller igen hålen med betong. Den här typen av borrningar gör vi längs hela utbyggnaden och när vi är klara vid Gullmarsplan flyttar vi utrustningen till Kungsträdgården och gör samma sak där.