Hammarby kanal – en station, två stadsdelar

Hammarby kanal är stationen på Blå linje som får uppgångar i två olika stadsdelar – på var sin sida om kanalen. Följ med ner och se hur stationen kommer hänga ihop.

Genomskärningsbild av station Hammarby kanal med två uppgångar mot Södermalm och Hammarby Sjöstad.

Hammarby kanal Så här kommer stationen Hammarby kanal att hänga ihop. Foto: Region Stockholm

Stationens plattform kommer att ligga cirka 35 meter under Hammarby kanal, med en uppgång på Södermalm och en i Hammarby Sjöstad.

Att stationen ligger under kanalen gör den till den enda i sitt slag i Stockholms tunnelbana.

Genomskärning av station Hammarby kanal som visar att plattformen kommer att ligga under kanalen.
Stationens plattformen kommer att ligga 35 meter under Hammarby kanal, med uppgångar på var sin sida om kanalen. Foto: Region Stockholm

Via den södra uppgången kommer man till entrén i Luma i Hammarby Sjöstad, där det finns möjlighet att byta till tvärbana och bussar. Här kommer det att byggas en helt ny stationsbyggnad.

På den norra sidan byggs entrén i en befintlig byggnad nära Vintertullstorget.

Karta som visar stationerna Stofia, Hammarby kanal och Gullmarsplan och hur Blå linje knyter ihop dessa stationer.
Så kommer Blå linje till gå på Södermalm och Hammarby Sjöstad.

Från Hammarby kanal kommer resenärer att kunna åka antingen mot T-Centralen via nya station Sofia och Kungsträdgården, eller mot Nacka via Sickla och Järla. Restiden mellan Nacka och T-Centralen beräknas bli 12 minuter. Trafikstart för Blå linje till Nacka blir 2030.

Klicka här för att se en stor version av illustrationen som du kan zooma in.

Kontakta oss

SL Kundtjänst har öppet dygnet runt och kan svara på dina frågor om nya tunnelbanan. Ring 08-600 10 00 eller besök SL Kundtjänst.

Pressfrågor

Emma Sahlman är pressansvarig på nya tunnelbanan. Ring 072-582 44 30 eller mejla emma.sahlman@regionstockholm.se.

För akuta pressfrågor utanför kontorstid: kontakta Region Stockholms pressjour på 08-123 131 48.