– Vi vill vända på perspektivet. Det som är ljust ovan jord ska vara det även längst ner, säger Barbro Westling.
I dag har hennes och Peter Johanssons gestaltning med arbetsnamnet Flux tagit ett avgörande steg från ritbord till fysisk verklighet. Konstnärerna har varit och tittat på stationen som växer fram 100 meter under jord.
Se Årets bild 2025: En spektakulär vy över hisschaktet i Sofia
– Det var en sådan omtumlande upplevelse att komma ner till plattformen. Vi har bara utgått från ritningar – plötsligt fanns rummet där, rått och med vatten rinnande längs väggarna, säger Barbro Westling.

En gyllene tråd genom stationen
Gestaltningen bygger på idén om rörelse, ljus och sammanhang. Namnet Flux signalerar just detta.
– Från att man stiger av ska konsten följa med hela vägen. Som en gyllene slinga genom berget, säger Barbro Westling.
Materialvalen förstärker känslan, med mässing och gyllene toner. Samtidigt integreras konsten i stationens funktioner – från skyltar till ventilationslösningar.
– Vi har lagt oss i hur skylten på utsidan ska se ut också, så att den korresponderar med insidan, säger Peter Johansson.
Film som förändras över tid
Eftersom station Sofia har uppgången mitt på plattformen planerar konstnärerna för ”scener” på väggarna i stationens båda ändar, mitt emellan tågtunnlarna.
– Om man tänker att filmerna är som tavlor sker förändringarna långsamt. Man ska undra: vänta, rör det på sig? säger Barbro Westling.
Filmerna ska bara gå att uppleva på stationen, inte ladda ner någonstans. De blir ett sätt att skapa en känsla av rymd och motverka upplevelsen av att vara långt under jord.
– Vi vill trolla bort känslan av att vara instängd. Det ska kännas som att man är uppe vid parken, säger Peter Johansson.
– Konsten i tunnelbanan ska fungera länge, för en väldigt bred publik. Det är något helt annat än ett galleri, säger Barbro Westling.


