Jämför 2026 och 2021 i Hökarängen

Vid Örbyleden i Hökarängen pågår arbetet med att återställa området runt den nya servicetunneln. Här ska nya träd och växter planteras under hösten.

Nya tunnelbanans arbetsområde vid Örbyleden i Hökarängen augusti 2026.

Men minns du hur platsen såg ut 2021? Då hade arbetet med att spränga ut tunneln och den nya uppställningshallen precis startat. Bläddra ned för att minnas!

Nya tunnelbanans arbetsområde vid Örbyleden i Hökarängen 2021.

Klicka här för att läsa mer om arbetet i Hökarängen

Utbyggd depå i Högdalen

Vi bygger ut och moderniserar tunnelbanedepån i Högdalen för att kunna ta emot fler tåg när Stockholms tunnelbana växer. Vi bygger också en ny tunnel för att ansluta depån till tunnelbanans Farstagren. Hela arbetet med utbyggd depå i Högdalen är klart 2026.

Kontakta oss

SL Kundtjänst har öppet dygnet runt och kan svara på dina frågor om nya tunnelbanan. Ring 08-600 10 00 eller besök SL Kundtjänst.

Pressfrågor

Emma Sahlman är pressansvarig på nya tunnelbanan. Ring 072-582 44 30 eller mejla emma.sahlman@regionstockholm.se.

För akuta pressfrågor utanför kontorstid: kontakta Region Stockholms pressjour på 08-123 131 48.