Klart för återstart i Barkarby

Tisdag 31 oktober har Implenia skrivit kontrakt med nya tunnelbanan om att slutföra betongarbetena i Barkarby.

– Detta innebär att vi inom en ganska snar framtid kan få igång arbetena med full fart igen och fortsätta bygget av tunnelbanan till Barkarby, säger Niklas Bergman, förvaltningschef på Region Stockholms förvaltning för utbyggd tunnelbana. 

Det var i somras som det förra kontraktet hävdes, efter en längre tids problem med entreprenören.

Kontraktet hävt för berg- och anläggningsentreprenaden i Barkarby

Nu startar upphandlingen av ny entreprenör i Barkarby

Sedan dess har det ändå skett en del arbete på platsen.  

– Dels har vi andra entreprenörer med andra kontrakt som har kunnat jobba med sina delar, dels har vi själva jobbat hårt tillsammans med våra ramavtalsentreprenörer, för att se till att arbetsplatsen är helt startklar för den nya entreprenören.  

– Nu ska vi tillsammans omplanera arbetet utifrån de nya förutsättningarna. Jag räknar med att vi inom någon månad vet hur sena vi har blivit på grund av hävningen, säger Niklas Bergman.

Förbereder juridisk tvist  

Samtidigt pågår arbetet med att förbereda för en juridisk tvist med den tidigare entreprenören. 

– Vi är inte överens med dem vare sig om vad som har hänt eller vem som ska stå för kostnaderna, vi är inställda på en framtida juridisk process, säger Niklas Bergman. 

Värdet på det nya kontraktet är cirka 300 miljoner kronor.  

Kontakta oss

SL Kundtjänst har öppet dygnet runt och kan svara på dina frågor om nya tunnelbanan. Ring 08-600 10 00 eller besök SL Kundtjänst.

Pressfrågor

Emma Sahlman är pressansvarig på nya tunnelbanan. Ring 072-582 44 30 eller mejla emma.sahlman@regionstockholm.se.

För akuta pressfrågor utanför kontorstid: kontakta Region Stockholms pressjour på 08-123 131 48.