Infiltrationstester i Älvsjö vecka 38–39

Vecka 38-39 planerar vi att utföra infiltrationstester i Älvsjö inför utbyggnaden av tunnelbanans gula linje.

Karta över Älvsjö där arbetsområden är markerade.

På de markerade platserna kommer infiltrationstester att ske.

Vi arbetar etappvis på flera platser. Arbetsområdena stängslas in och det kommer att finnas skyltning och vägmarkeringar för dig som passerar. Arbetet innebär att vattenslangar dras över bilväg och gång-/cykelbana, överkörningsskydd kommer att finnas.

Plats: På ett par platser intill Johan Skyttes väg samt på bilparkeringen vid Herr Stens väg, nära Sten Stures torg.

Datum: Pågår vecka 38–39.

Arbetstider: Vardagar klockan 07–19.

Arbetet utförs av Sweco på uppdrag Region Stockholm.

Infiltrationstester

Vatten återinfiltreras i marken via ett grundvattenrör. Infiltrationstester görs för att undersöka grundvattenmagasinen i området.

Gul linje till Älvsjö

Vi ska bygga en helt ny tunnelbanelinje mellan Fridhemsplan och Älvsjö. Den nya linjen får färgen gul och möjliggör tiotusentals nya bostäder med goda kommunikationer. Linjen avlastar befintlig kollektivtrafik och gör det enklare att resa mellan centrala och södra Stockholm med nya smidiga bytespunkter. Byggstart är planerad till 2025 och byggtiden uppskattas till cirka 9 år.

Kontakta oss

SL Kundtjänst har öppet dygnet runt och kan svara på dina frågor om nya tunnelbanan. Ring 08-600 10 00 eller besök SL Kundtjänst.