Tidplan för arbeten med utrymningsvägar på Karlbergsvägen

På Karlbergsvägen bygger vi två utrymningsvägar som gör det möjligt att utrymma tunnelbanan från spårtunnlarna upp till ytan  i händelse av brand eller annan allvarlig händelse.

Arbetena startade under sommaren 2024. Nu har vi sprängt bort allt berg från ytan ned till tunnlarna vid båda utrymningsvägarna. Under hösten 2025 bygger vi den betongkonstruktion som utgör stommen i byggnaden för utrymningsvägen. Sedan färdigställs byggnaden utvändigt.

Till våren 2026 är vi klara med arbetena. Det sista vi gör är att återställa gatumiljön.

Ordinarie arbetstider är som regel måndag till fredag kl 07.00 – 22.00.

Arbetsområde för utrymningsvägen på Karlbergsvägen 48-50. En passage till portarna närmast fastigheten kommer att vara öppen under byggtiden.  Klicka på bilden för att se den i ett större format. Bild: Region Stockholm.

Arbetsområde för utrymningsvägen på Karlbergsvägen 25-27.En passage till portarna närmast fastigheten kommer att vara öppen under byggtiden. Klicka på bilden för att se den i ett större format. Bild: Region Stockholm.

Visionsbild för utrymningsbyggnaden utanför Karlbergsvägen 48-50. Klicka på bilden för att se den i ett större format. Illustration: &Rundquist/Region Stockholm

Läs mer om nya tunnelbanans arbeten i Vasastaden

Grön linje till Arenastaden

Tunnelbanans gröna linje ska förlängas från Odenplan till Arenastaden i Solna. Det skapar fler resmöjligheter till några av Stockholms snabbast växande stadsdelar. Trafikstart 2028.

 

Kontakta oss

SL Kundtjänst har öppet dygnet runt och kan svara på dina frågor om nya tunnelbanan. Ring 08-600 10 00 eller besök SL Kundtjänst.