– Att ha en typstation förenklar och rationaliserar planering, projektering och byggande, förklarar Johan Brantmark, chef för Gul linje till Älvsjö.
Gula linjens stationer kommer alltså att bli lika varandra – men de skiljer sig en hel del från det som vi är vana vid i tunnelbanan idag.
– Resenärerna kommer att märka stor skillnad. Till exempel kommer vi att ha självkörande tåg och plattformsdörrar på alla stationer. Dessutom kommer skalan att vara ny – stationerna på Gul linje blir ungefär hälften så långa som dagens, anpassade för korta tåg i tät trafik, fortsätter Johan Brantmark.
Varje typstation kommer att ha en uppgång. Stationerna ligger djupt, så färden från biljetthall och ner till tågen sker med snabba hissar istället för rulltrappor. Även om stationerna i grund och botten är likadana så kommer de ändå att få sitt eget uttryck.
– Vi fortsätter traditionen med konst i tunnelbanan. Hur den ska se ut eller vilka konstnärer som ska utforma den är inte bestämt ännu. Men en rolig skillnad mot dagens tunnelbana är att vi också har möjlighet att ha konst inne i tunnlarna – vi får se om det blir så, säger Johan Brantmark.

Klicka här för att läs mer om stationer med snabbhissar
På Fridhemsplan byggs den nya plattformen under Blå och Grön linje. Istället för flera snabbhissar tar resenärerna rulltrappor eller vanlig hiss upp till Blå linjens nivå. Mer som på en vanlig station, fast i mindre format och med plattformsdörrar. Här kan du se hur det kommer att se ut:

Vill du veta mer om stationerna på Gul linje? På Gul linjes projektsida kan läsa om alla nya stationer och titta på de första visionsbilderna som visar hur entréerna är tänkta att se ut.