Hoppa till huvudinnehåll

Organisation

Landstingets förvaltning för utbyggd tunnelbana leder det omfattande arbetet med att bygga ut tunnelbanan enligt Stockholmsöverenskommelsen. Vi ansvarar för planering, projektering och genomförandet.

Vi är organiserade i fyra avdelningar:

  • Verksamhetsstyrning
  • Planering
  • Söder
  • Norr


Ledningsgrupp: 

Mårten Frumerie, Förvaltningschef

E-post: marten.frumerie@sll.se
Telefon (växel): 08-737 25 00

Johanna Munther, Avdelningschef Verksamhetsstyrning

E-post: johanna.munter@sll.se
Telefon (växel): 08
-737 25 00

Stefan Persson, Avdelningschef Planering

E-post: stefan.persson@sll.se
Telefon (växel): 08
-737 25 00

Martin Hellgren, Avdelningschef Söder

E-post: martin.hellgren@sll.se
Telefon (växel): 08
-737 25 00

Jörgen Niklasson, Avdelningschef Norr

E-post: jorgen.niklasson@sll.se
Telefon (växel): 08
-737 25 00

 

Enhetschefer: 

Björn Hägg, Ekonomichef

E-post: bjorn.hagg@sll.se
Telefon: 070-160 97 27

Marianne Dunér, Kommunikationschef

E-post: marianne.duner@sll.se
Telefon: 076-551 97 98

Anders Mohlin, IT-chef

E-post: anders.mohlin@sll.se
Telefon: 070-737 51 53

Magnus Lundin, Teknikchef

E-post: magnus.k.lundin
Telefon: 070-737 52 01

Pia Lindberg Nedby, Upphandlingschef

E-post: pia.lindberg-nedby@sll.se
Telefon: 070-737 30 29

Steve Persson, Hållbarhetschef

E-post: stefan.j.persson@sll.se
Telefon: 070-737 59 29

Andreas Burghauser, Projektchef Södermalm

E-post: andreas.burghauser@sll.se
Telefon: 070-737 58 38

Anna Sandahl, Projektchef Söderort

E-post: anna.e.sandahl@sll.se
Telefon: 070-737 74 51

Gunilla Wesström, Projektchef Nacka

E-post: gunilla.wesstrom@sll.se
Telefon: 070-737 59 32

Malin Harders, Projektchef Arenastaden

E-post: malin.harders@sll.se
Telefon: 070-329 02 89

Anna Nylén, Projektchef Barkarby

E-post: anna.nylen@sll.se
Telefon: 070-162 85 16

Johan Bergstrand, Projektchef Depå

E-post: johan.bergstrand@sll.se
Telefon: 070-737 79 33