Nya bilder på station Järla ovan jord
Samtidigt som tunnelbanan byggs ut till Nacka förändras stadsbilden vid de nya stationerna. Nu finns nya visionsbilder som visar hur det kommer att se ut i Järla.
Nyhet Järla, Nacka, Nya tunnelbanan 2025-02-06
![Station Järla entré från Birkavägen](https://nyatunnelbanan.se/wp-content/uploads/2025/02/TMRW.Nacka_.Jarla_.Station.Birkavagen.Copyright.tmrw_.inc_.jpg)
Järla får en entré från Birkavägen. Visionsbild: tmrw.inc/Nacka kommun/Region Stockholm
I Järla byggs två entréer till den nya stationen på Blå linje. Stationen blir en del av en ny byggnad som ligger i en sluttning. Den ena entrén byggs vid ett nytt torg vid Birkavägen. Den andra byggs vid ett nytt torg intill Värmdövägen.
Bilderna har tagits fram i samarbete med Nacka kommun som utvecklar området.
Läs mer om kommunens planer för Järla stationsområde.
![Här ses Värmdövägen i riktning mot Sickla och Stockholm. Till höger visas ett nytt torg där en entré till tunnelbanans station Järla ska ligga.](https://nyatunnelbanan.se/wp-content/uploads/2025/02/TMRW.Nacka_.Jarla_.Station.Varmdovagen.Drone_.Copyright.tmrw_.inc_-1024x818.jpg)
![](https://nyatunnelbanan.se/wp-content/uploads/2024/11/Jarla_entreer-1024x906.jpg)
Läs mer
Pressfrågor
Skriv till: Emma Sahlman
Telefon: 072-582 44 30
För akuta pressfrågor utanför kontorstid, kontakta Region Stockholms pressjour, 08-123 131 48.
Har du frågor?
Skriv till: SL Kundtjänst
Telefon: 08-600 10 00