Arbete i Nacka påsken 2022
Station Sickla
På röda dagar görs tystare arbeten men enstaka sprängningar kan förekomma. Eftersom det är en kortvarig störning så är sprängningar tillåtna klockan 07–22. Bergborrning är tillåten vid station Sickla på lördagar klockan 09–17.
Station Järla
I Järla fortsätter arbetet under påskhelgen på samma sätt som det har gjort de senaste veckorna. Det innebär tystare arbeten med till exempel el, ventilation och VA.
Station Nacka
På röda dagar görs tystare arbeten men enstaka sprängningar kan förekomma. Eftersom det är en kortvarig störning så är sprängningar tillåtna klockan 07–22. Vid station Nacka är bergborrning tillåten i våra tunnlar på lördagar klockan 09–17.
Vi planerar inga sprängningar ovan jord i Jarlaberg under påskhelgen (med undantag för skärtorsdag som är en vardag).
Undrar du något?
Skriv till SL:s kundtjänst eller ring på 08-600 10 00.